AKTUÁLNĚ | A TÝM | B TÝM | MLÁDEŽ | KLUB
rozpis | kniha návštěv | TIP soutěž | lázeňský pohár | hymna | odkazy | fotogalerie | admin

HISTORIE TJ SOKOL ŽELEZNICE

Ve druhé polovině minulého století došlo se vznikem různých společenských spolků i k založeni tělocvičné jednoty v naší obci. První zmínky se váží k roku 1890, ale jako oficiální datum založení železnického Sokola se uvádí l3.září 1896 , kdy se konala ustavující valná hromada. Na ní byl do čela jednoty zvolen starosta p.Karel Malý a náčelníkem p. Bohumil Malý.

Sokolská činnost se vcelku čile rozvíjela a na čas ji ochromila až I.světová válka.V dubnu 1932 se začalo s výstavbou sokolovny a již l4.srpna byla budova předána do užívání.V období II.světové války opět nastal částečný útlum a sotva se po válce tělovýchova v Železnici vzchopila,zasáhla do jejího vývoje nucená výměna funkcionářů v padesátých letech.

V roce 1998 byla obnovena činnost TJ Sokol a tím se podařilo vrátit Železnici budovu sokolovny, které v minulosti nebyla ze strany TJ ani obce věnována péče, jakou by si zasluhovala. Bohužel nedostatek vlastních i obecních financí a neplnění slibovaných dotací ČOS plánovanou postupnou rekonstrukci interiéru opět oddaluje na další léta. Obě železnické TJ sdružují na 200 sportuchtivých občanů, kteří jsou organizováni v oddílech ASPV, fotbalu a stolního tenisu. Velmi dobré jméno má v našem městečku i Klub turistů.

NĚKOLIK SLOV O ŽELEZNICKÉM FOTBALE

Fotbal se pod hlavičkou Sokola hrál v Železnici už na počátku dvacátých let minulého století, ale historie organizované kopané se začíná psát ode dne 31. července 1931, kdy vznikl fotbalový klub SK Železnice, přijatý do Pelikánovy severočeské župy, z níž musel ale v roce 1936 odstoupit z finančních důvodů a jeho činnost se nadále odvíjela pouze v přátelských utkáních.

8. července 1942 byl opětovně založen fotbalový oddíl s názvem AFK Železnice, který byl v roce 1943 zařazen do mistrovských soutěží III. třídy jičínského okrsku.Tento klub hrál svá utkání na hřišti "Na kamenci" a jeho největším úspěchem byla účast v I.B třídě v sezóně 1947/48. Mluvíme-li o AFK, nelze zapomenout na jednu z nejvýznamnějších postav železnické kopané p. Oldřicha Prášila, hráče, funkcionáře a fotbalového příznivce tělem i duší.

Roku 1949 byl klub AFK v rámci sjednocení přeřazen do tělovýchovné jednoty Sokol, jejíž název nese doposud. V letech 1956-58 bylo vybudováno v místě dnešního stadionu nové hřiště, jehož slavnostní otevření se uskutečnilo 29.března 1959.V letech 1978-80 byla postavena budova kabin s klubovnou a v období červenec 86-srpen 88 prodělala generální opravu travnatá plocha hřiště. Na obou akcích měli absolutní zásluhu hráči,funkcionáři a příznivci oddílu, kteří odpracovali přes 16 000 brigádnických hodin zdarma.Vzniklo dílo za téměř 350.000,- Kč, přičemž vynaložené náklady nepřesáhly 140.000,- Kč. Ani v dnešní době nemá areál placeného správce,veškerou údržbu zajišťují členové oddílu sami a zdarma. Ochotných rukou však stále ubývá a na hrací ploše a zařízení to je samozřejmě rok od roku více znát.. Hlavním sponzorem oddílu je již několikátou sezónu a.s. MAVE Jičín, významné podpory se dostává i od místní firmy FEDR p. Vladimíra Drozna a Kamenolomu Doubravice, v rámci svých možností podporují fotbal i někteří další místní drobní podnikatelé. Přesto je finanční situace oddílu s ročním rozpočtem okolo 70 000,- Kč již několik let velmi špatná. Navíc v minulosti nebylo železnickému sportu příznivě nakloněno ani obecní zastupitelstvo.

V mistrovských soutěžích OFS Jičín prošlo A-mužstvo dospělých okresní soutěží a okresním přeborem a od roku 1978 se v Železnici chodí nepřetržitě na I.B třídu. Od problémů se zachováním příslušnosti v této soutěži se mužstvo, stavějící především na vlastních odchovancích, vypracovalo do špičky skupiny A I.B třídy Východočeské oblasti a několik let se vlastními zbytečnými chybami pravidelně připravovalo o postup do vyšší soutěže. Až v sezóně 2002/2003 se postup do I.A třídy uskutečnil.

Druhé družstvo dospělých postoupilo do okresního přeboru v roce 1991 a od té doby působí většinou v klidných vodách středu tabulky.V současné době je tvořeno především staršími hráči, mezi nimiž získávají první zkušenosti v dospělém fotbale hráči dorosteneckého celku - a jsou většinou rovnocennými členy základní sestavy a příslibem do budoucna. V roce 1996 bylo po dvouleté přestávce přihlášeno do soutěží družstvo dorostu.

Pravidelným účastníkem okresních soutěží je družstvo našich žáků. a družstvo přípravky.V letech 1989-91 působilo v rámci oddílu i neoficiální družstvo dorostenek,které s úspěchem sehrálo několik přátelských utkání.

Raritou určitě je,že vše, co se na hřišti postavilo, je dílem brigádnických hodin členů oddílu. Fotbal v Železnici má hlubokou tradici a je předpoklad, že stávající sestava oddílu ji bude nadále prohlubovat.

O historii Lázeňského Poháru,kterého se Železnice pravidelně zúčastňuje

V roce 1978 "přesně 5.a 6.srpna" se podařilo fotbalovým nadšencům z Janských Lázní uvést do života zajímavý nápad na uspořádání turnaje mužstev lázeňských míst .Na stadiónek V Klausu se tehdy sjeli účastníci z Mariánských Lázní, Železnice, Lázní .Bělohradu, Velichovek, Třeboně, Velkých Losin, Konstantinových a Františkových Lázní.Kdo tehdy tušil ,že se zrodila tradice, která přečká více než dvě desetiletí a zařadí se mezi nejstarší turnaje v republice? Po počátečních velice přátelských střetnutích, která se často dohrávala i rozehrávala mimo hřiště za zvuků zvonícího skla a vzdychajících sudů, se z turnaje stala prestižní záležitost a vítaná závěrečná kvalitní příprava na novou sezónu. Přesto se zde pravidelně schází spousta přátel, kteří si mají co říci. V historické tabulce najdeme prozatím l4.týmů. K poslední změně došlo v roce 2002, kdy se odhlásili Velké Losiny a v následujícím ročníku byly přibrány týmy TJ Jeseník, TJ Klimkovice a Sokol Čechie Mšené Lázně..Tradiční účastníci si svého turnaje velmi považují a to přivírá vrátka dalším týmům lázeňských míst i přes jejich vytrvalý zájem. Na závěr se sluší ještě připomenout nejznámější účastníky LP - Třeboň patří nyní ke špičce ČFL, poslední místo v historické tabulce LP náleží exligovým Lázním Bohdaneč, které absolvovali 3.ročník (ještě jako účastník I.B třídy).
Hlavním sponzorem je MAVE a.s.

dalším patří poděkování za podporu (řazeno abecedně)